New Horizons je americká planetární sonda, která zkoumá trpasličí planetu Pluto, její měsíce a jiné objekty. Je to první expedice v rámci nového rámcového programu v NASA New Fronties. Sondu postavila a provozuje ji Laboratoř aplikované fyziky spolu s Johns Hopins University. Let je řízen ze střediska Mission Operations Centre.

Schéma sondy shora
„New Horizons schema shora“. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.
Sonda je shcopna stát díky své rotaci. Má tvar šestibokého hranolu. Sonda je vybavena radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který dodává na začátku mise 240W elektrické energie. Jejím zrojem je 11kg oxidu plutoničitého. Sonda s sebou nese 7 vědeckých instrumentů, které spolu váží 30kg. Řízení sondy zajišťuje procesor Mongoose V. Dvě polovodičové paměti s neuvěřitelnou kapacitou 2 x 64 Gbit zaznamenávají všechna důležitá data. Astronomové předpokládají, že přenos veškerých dat bude trvat okolo 9 měsíců. Sonda je dále vybavena 12 motorky, které jsou nezávisle rozdělené do dvou okruhů po 8 motorcích. Tyto motorky slouží k udržování orientace během zkoumání planet. Orientaci v prostoru zajišťuje inerciální plošina IMU a systém sledovačů hvězd. (viz obrázek Schéma sondy shora)
Sonda odstartovala v roce 2006 a 14.července v roce 2015 proletěla okolo Pluta v neuvěřitelné vzdálenosti 12 500 km, kdy urazila kolem 4,9 miliardy km od svého startu. Pří průletu okolo Pluta pořídila sonda mnoho důležitých dat a fotografíí, které se posílají zpět do stanic systému Deep Space Network. Ve chvíli, kdy byla sonda nejblíž trpasličí planety, byla vzdálená od planety Země takovou

Závěrečná příprava sondy New Horizons před vzletem do vesmíru. „New Horizons 1“ od NASA – http://mediaarchive.ksc.nasa.gov/detail.cfm?mediaid=27362. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.
vzdálenost, že bylo téměř nemožné ovládat činnost sondy. Přesto byla sonda nastavená tak, aby byla schopna zasílat alespoň svou pozici. Aby astronomové byli schopni signál zachytit, museli používat speciální, přesně namířené radioteleskopy o průměru 60 metrů. Přenost těchto dat trvá více než 16 měsíců (což je mnohem víc, než se původně předpokládalo). Ta nejcennější data jsou navíc posílána s ještě větší obezřetností, tudíž jejich přenos trvá značně déle, aby se potřebná data cestou nepoškodila, či úplně neztratila.
Pokud situaci dovolí finanční prostředky, bude tato expedice trvat až do roku 2020. Během této doby se už nebude pohybovat jen kolem trpasličí planety Pluta, ale bude sledovat ceý Kuiperův pás a jeho objektům.

Fotografie Pluta z 13.července 2015
„Pluto by LORRI and Ralph, 13 July 2015“ od NASA/JHUAPL/SWRI – solarsystem.nasa.gov. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.
Odkazy:
https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=New_Horizons&oldid=13212848